Śniadanie daje moc

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień !

  Dlatego powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w którym my nauczyciele zachęcamy nasze dzieci do uczestnictwa w Klubie Śniadaniowym oraz do obchodzenia 8 listopada Dniem Zdrowego Śniadania.

  W Klubach Śniadaniowych, w czasie zajęć edukacyjnych, przekazujemy najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia.

  8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. "European Day of Healthy Food and Cooking"), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Dlatego właśnie wybraliśmy tę datę na obchody Dnia Zdrowego Śniadania.

  Najważniejsze cele programu:

  1) Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka

  2) Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce, poprzez edukację

Kilka przykładów:

1.Według badań (wywiady z wychowawcami klas 1-6 szkół podstawowych) przeprowadzonych w kwietniu 2011 r. przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Banków Żywności i firmy Danone:

  - w blisko 40% klas 1- 6 w polskich szkołach podstawowych są dzieci, które nie jedzą drugiego 

   śniadania,

  - prawie ćwierć miliona (220 tys.) dzieci szkół podstawowych odżywia się w sposób niewystarczający 

   dla ich prawidłowego rozwoju, np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez  

   drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu,

  - ok. 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce skarży się z powodu niedożywienia;

 2.Według badania "Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków" przeprowadzonego w 2010 r. przez 

   Centrum Badań Opinii Społecznej:

   - co piąty Polak rezygnuje z codziennego jedzenia śniadania, dotyczy to zwłaszcza uczniów i 

    studentów (40%),

   - aż 20% osób poniżej 24 roku życia rezygnuje ze śniadania kilka razy w tygodniu,

   - co szósty uczeń czy student je śniadanie tylko sporadycznie lub w ogóle go nie jada

 3.Według badania IQS "Share of Stomach" zrealizowanego w grudniu 2009 roku na zlecenie firmy 

   Danone:

   - 24% dzieci w wieku 6 - 11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie śniadania

   - 95% dzieci w wieku 6 - 11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie drugiego śniadania

  Jak widać jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie zdrowego żywienia najmłodszych i młodzieży. Wierzymy, że program "Śniadanie Daje Moc" przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania - w domu i szkole. 

 

 

  W dniu 8 listopada 2012 uczniowie naszej szkoły ponownie wzięli udział w programie "Śniadanie daje moc", który miał na celu m. in zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Ten dzień był podsumowaniem dwumiesięcznych wspólnych spotkań, zabaw, prelekcji, konkursów których tematem było właśnie zdrowe odżywianie a zakończył się rozdaniem certyfikatów.

   Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy.  Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Nasza szkoła po raz drugi przyłączyła się do ogólnopolskiego programu  promującego  zdrowy styl odżywiania. 

   W tym roku do akcji przyłączyły się klasy od 0 do III. Dzieci mogły wspólnie przygotować i zjeść najważniejszy posiłek dnia. Miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi posiłkiem,  ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. W akcję zaangażowali się również rodzice uczniów, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań, także zaopatrując dzieci w zdrowe artykuły spożywcze.

   Mamy nadzieję, że program edukacyjny „Śniadanie daje moc” przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania w domu i szkole.

Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również dała szansę na integrację grupy.

Alina Szkopiak

 

Galeria