4.jpg

Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

 

         Wraz z uczniami kl. VI  w nietypowy sposób podsumowałam pracę nad lekturą Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Każdy miał za zadanie „włożyć lekturę do pudełka” - to znaczy włożyć do niego wszystko to, co kojarzy się z tą książką. Dodatkowo należało napisać streszczenie książki oraz list (na dowolny temat ) do wybranego bohatera książki.  Poinformowałam także uczniów, że ich zadaniem będzie również omówienie zawartości pudełka i uzasadnienie dobranych przedmiotów. W ten sposób udało mi się nakłonić wszystkich do udziału w lekcji. W dniu, w którym miały się odbyć zajęcia miałam pewne obawy, czy się uda, jednak szybko okazało się, że moi uczniowie nie zawiedli, a co więcej, wykazali się dużą pomysłowością zarówno w formie zewnętrznej pudełka, jak i w doborze rekwizytów :-) Powstały piękne wspaniałe prace przestrzenne. Oczywiście niektóre rekwizyty się powtarzały. Nic jednak nie szkodzi, ponieważ  pozwoliło to na utrwalenie treści lektury.

 

         Niewątpliwie taki sposób pracy z lekturą sprawdził się, o czym świadczą zdjęcia prac, a także zwrotne odpowiedzi moich uczniów, że dzięki takiej formie pracy nad lekturą udało im się zapamiętać o wiele więcej, jednocześnie uczestnicząc w ciekawych zajęciach. Z pewnością z „lekturą w pudełku” uczniowie jeszcze się spotkają :-)

 

                                                                                                                                         Anna Langner