4.jpg

AKADEMIA WIELKANOCNA

„Wielkanocnych Zwyczajów Czar” pod takim hasłem w Wielką Środę, 28 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Cisiu odbyła się  uroczysta akademia nawiązująca do tradycji wielkanocnych. "Wielkanoc to najstarsze i najuroczyściej obchodzone przez chrześcijan święto.                                    

NIEDZIELA PALMOWA - rozpoczyna w kościele obchody Wielkiego Tygodnia nawiązując w liturgii do uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy". Właśnie o tych tradycjach i obrzędach, czyli malowaniu pisanek, świątecznym śniadaniu w Wielką Niedzielę i polewaniu wodą w Lany Poniedziałek, czyli śmigusie-dyngusie, dniu "harców i swawoli, w którym trzeba polewać się wodą, weselić, śmiać i odwiedzać" opowiedzieli uczniowie naszej szkoły w swoim krótkim przedstawieniu. Wprowadzili nas w niezwykły świąteczny czas i przypomnieli co symbolizują wielkanocne potrawy: jajko, baranek, chleb, bukszpan, wędlina oraz sól i pieprz. Była to ciekawa lekcja poglądowa, która przerodziła się we wspaniałą zabawę, kiedy zaprezentowano Poniedziałek Wielkanocny, a zwłaszcza Śmigus Dyngus – zwyczaj oblewania się wodą na znak radości. Spotkanie to miało również na celu uświadomieniu i utrwaleniu najmłodszym, polskiej tradycji i obyczajowości związanej ze Świętami Wielkanocnymi.