4.jpg

Światowy Dzień Ziemi - ”Włóżmy smog między bajki ”

 

Dnia 25  kwietnia w Szkole Podstawowej w Cisiu  został przygotowany apel pod hasłem ”Włóżmy smog między bajki ”.  Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W apelu udział wzięli uczniowie klasy IV - VI, którzy zaprezentowali przedstawienie – „Ekobohaterowie”. Pod postaciami z różnych znanych bajek  np. „Czerwony Kapturek”, „Smerfy”, „Królewna Śnieżka”, „Pszczółka Maja” zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne.

Apel uświetnił także konkurs dla klas I -VII na najładniejsze przebranie za ulubioną  postać z bajki lub baśni z motywem antysmogowym. W konkursie nie zabrakło znanych  bohaterów z bajek jak np. „Kot w Butach”, „Bob Budowniczy”, „Królowa Śniegu” czy „Smerfy”, których zadaniem było wykonanie piosenki lub wiersza o tematyce ekologicznej.

 Uczennica klasy VII Kinga Bugajska przedstawiła autorski wiersz o smogu:

Skąd przybywam? To wiecie...
Bo z Krainy Czarów.
Chcę jednak wam coś powiedzieć,
na temat tych wstrętnych oparów.
Budzę się rano, jest rześko, przyjemnie,
nie dopada mnie wtedy żadne zmartwienie.
Jednak gdy idę ulicą, myślę o czystym powietrzu daremnie,
ponieważ ten czarny dym dosłownie uderza we mnie!
Próbuję zawrócić, zmienić kierunek,
lecz ten smog już bezlitośnie atakuje.
Owija się wokół mej szyi jak wąż czarny,
wpływa do płuc, gdzie jest potem tego skutek marny.
Nie mogę nic na to poradzić.
Jednak wy wiele możecie,
na przykład drzewa sadzić,
żyć w zgodzie z naturą... Jak chcecie!

I proszę Was o tym pamiętajcie! O swoją planetę dbajcie!

 Uczestników oceniało jury w kategoriach klas I-III i IV-VII, wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

Kolejnym punktem programu realizowanego w związku z obchodami Dnia Ziemi były warsztaty przyrodnicze pt. „Poznajemy owady tropikalne straszyki, patyczaki i liśćce” oraz historyczno – modelarskie pt. „Historia polskiego kolejnictwa z okresu lat 70., 80. I 90. XX wieku”

Warsztaty przyrodnicze  miały na celu stworzenie pozytywnego kontaktu między uczestnikami a zwierzętami oraz poznanie życia tych mało znanych i nie występujących w naturalnym środowisku w Polsce owadów. Zajęcia takie były wyjątkową i wspaniałą metodą edukacyjną, dostarczyły uczniom możliwości poszerzania wiedzy w sposób łatwy i ciekawy. Uczestnicy dowiedzieli się na temat owadów tropikalnych z rzędu Phasmodea (Straszyki), które liczą około 3000 dotychczas opisanych gatunków. Jest to grupa owadów obejmująca przede wszystkim straszyki i patyczaki. Większość tych owadów występuje w wilgotnych lasach strefy tropikalnej i subtropikalnej. Uczniowie podczas tych warsztatów mogli zobaczyć a nawet dotknąć kilkanaście najciekawszych gatunków straszyków i patyczaków, w tym największego z nich, jak np. Straszyk olbrzymi  z Malezji, mierzący 20 cm długości. Uczniowie poznali ich sposób odżywiania się, zasięg występowania, rozmnażania oraz dodatkowo podstawowe informacje o hodowli w warunkach domowych tych interesujących owadów.

Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się również warsztaty historyczno-modelarskie prowadzone przez nauczyciela historii p. Lucjana Imiołczyka. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali pogadanki, która dotyczyła historii polskiego kolejnictwa z okresu lat 70., 80. I 90. XX wieku. Dzieci poznały również infrastrukturę i tabor używany na PKP. Zajęcia były szczególnie interesujące, ponieważ do ich realizacji została wykorzystana makieta kolejowa w skali 1:87 o długości 3 metrów, na której zaprezentowano m.in.: modele parowozów Ty 2-911, Oi2 – 29, Tr 6-33, Tkt 3-16, Ok 1-359 oraz spalinowóz ST 44-782 „Gagarin”. Powyższe lokomotywy ciągnęły na makiecie historyczne składy wagonów osobowych i towarowych. Dodatkowo uczniowie z Cisia zobaczyli interesujące rekwizyty, związane z polskim kolejnictwem.