4.jpg

11 listopada - projekt ,,Cisie – Nasza Mała Ojczyzna – historia dnia wczorajszego”

11 listopada 2018r. nasza szkoła uroczyście obchodziła   

100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości                                                         

  w ramach projektu ,,Cisie – Nasza Mała Ojczyzna – historia dnia wczorajszego”

 

Od 2015r. w naszej szkole realizowany jest projekt ,,Cisie - Nasza Mała Ojczyzna”. Projekt ma na celu upowszechnienie wiedzy historycznej i znajomości polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym oczywiście historii i kultury sołectwa Cisie. Zebranie materiałów dotyczących historii i kultury naszej miejscowości. Ponadto promowanie postaw patriotycznych wśród dzieci, młodzieży, osób starszych, w tym seniorów.

W ramach projektu ,,Cisie - Nasza Mała Ojczyzna – historia dnia wczorajszego” 20 października 2018r. uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy sołectwa wzięli udział w wycieczce do fortyfikacji tam zalewowych na terenie gminy Bobrowniki. Natomiast 26 października 2018r. uczniowie klas V, VI, VII i VIII wraz z opiekunami pojechali do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Uroczyste obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy już 9 listopada 2018r. Wtedy to punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Rekord dla Niepodległej”, podczas której zaśpiewaliśmy cztery zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego”.

Główne uroczystości odbyły się 10 listopada 2018r. O godzinie 9.00 przed Pomnikiem w Hołdzie Poległym i Pomordowanym Mieszkańcom Wsi Cisie w Latach 1939-1945 zgromadzili się uczestnicy Mobilnego Orszaku Patriotycznego dla Niepodległej. Tam złożono wieńce oraz zapalono znicze. Następnie przy dźwiękach patriotycznych pieśni ulicami Cisia w kierunku kościoła Najświętszego Zbawiciela w Błaszczykach ruszył Orszak Patriotyczny: bryczki konne, samochody strażackie, samochody osobowe, a na ich czele na pięknym koniu sam marszałek Józef Piłsudski. Na parkingu przed kościołem Ksiądz Proboszcz Krzysztof Krulik odprawił uroczystą mszę polową.

Druga część uroczystości odbyła się w naszej szkole o godzinie 16.00. Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez p. dyrektor Zuzannę Matuszewską wszystkich gości. W spotkaniu uczestniczyli p. Burmistrz Sylwia Szymańska, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Paweł Hreczański, Inspektor ds. Oświaty p. Olga Kacprzak, radny p. Tadeusz Borek, sołtys wsi Cisie p. Joanna Hepner oraz Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cisie p. Marcin Mazur.

Następnie odbyła się prezentacja programu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pod czujnym okiem p. Jolanty Hadrian oraz p. Anny Langner. Artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco. Na zakończenie wystąpiła nasza absolwentka Kamila Kowalczyk, która zaprezentowała dwie przepiękne pieśni patriotyczne.

Kolejnym punktem było ogłoszenie wyników dwóch konkursów, które odbyły się w ramach projektu. Pan Lucjan Imiołczyk odczytał protokoły z tych konkursów, a laureatom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

Konkurs plastyczny:

Kategoria uczniów kl. I-IV

I miejsce – Wiktoria Łuczak

II miejsce – Adam Mazur

III miejsce – Kacper Idzikowski

Wyróżnienia: Paweł Słowik, Natalia Walczak

 

Kategoria uczniów kl. V-VIII

I miejsce – Małgorzata Kędryk

II miejsce – Oliwia Jankowska

III miejsce – Karol Grochowina

Wyróżnienie: Maja Kozieł

 

Kategoria uczniów absolwenci PSP w Cisiu

I miejsce – Kamila Kowalczyk

 

Konkurs modelarski:

Wyróżnienia:

Błażej Zawadzki

Jakub Kwiatkowski

Bartosz Kowasz

Marcel Jelonek

p. Anita Walczak

 

 

Następnie pani dyrektor wręczyła podziękowania osobom, które wsparły realizację naszego projektu.

Po oficjalnej części artystycznej, na górnym korytarzu obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przygotowaną przez p. Magdalenę Waselę, poświęconą Narodowemu Świętu Niepodległości. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawka historyka-pasjonata, który śladów przeszłości szuka pod ziemią. Mogliśmy zobaczyć hełmy, manierki, noże i inne przedmioty pochodzące z okresów wojen, wykopane na terenie Polski.

Zebrani podziwiali także wszystkie materiały, zebrane przez lata realizacji Projektu ,,Cisie – Nasza Mała Ojczyzna”: stare fotografie, spisane na papierze wspomnienia, zdjęcia z wycieczek i wyjazdów patriotycznych oraz warsztatów.

 Po dniu pełnym emocji wszyscy zgromadzeni mogli posilić się przepyszną, żołnierską grochówką przygotowaną przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Cisiu oraz przez rodziców naszych uczniów.

Projekt finansowany jest przez Urząd Miejski w Blachowni.

 

 

                                                                                                     Jolanta Hadrian

                                                                                                     Anna Langner