4.jpg

Zielona Szkoła

Zielona szkoła 2019.

 

W dniach 17.05.19r. do 25.05.19r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Cisiu wyjechali  kolejny raz do zaprzyjaźnionego Ośrodka Kolonijno - Wypoczynkowego „ Meduza” w Jastrzębiej Górze. Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenie życia w grupie oraz poznawanie krajobrazu nadmorskiego. Program "Zielonej Szkoły" był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcjami.

Do jednych z nich należały wycieczki autokarowe. Pierwsza z nich odbyła się na Westerplatte oraz Gdańska. W czasie zwiedzania, uczniowie mogły spotkać się z „ żywą” historią miejsca, które stało się symbolem wybuchu II wojny światowej. Poznali nazwiska obrońców, mogli naocznie przekonać się jak straszna i okrutna jest wojna i co niesie z sobą oraz chwilą ciszy uczcili pamięć poległych. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Gdańsk.

Zachwyca  on  przepiękną, architekturą i niecodzienną atmosferą. Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy przejściem ulicą Długą i Długim Targiem czyli najpiękniejszymi ulicami miasta tworzącymi Trakt  Królewski. To tutaj zobaczyliśmy najwspanialsze budowle Gdańska , jak ratusz, Dwór Artusa i oczywiście popularną Fontane z Neptunem. Każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Zobaczyliśmy również żuraw-  symbol Gdańska a zarazem największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie. Byliśmy również w Bazylice Mariackiej, której budowa trwała 150 lat. Gdańsk urzekł nas swoim pięknem i na długo zostanie nam w pamięci. Na kolejną wycieczkę udaliśmy się do bursztynnika w Chłapowie. Celem było zapoznanie się z wartością leczniczą bursztynu oraz jego wykorzystaniem i zastosowaniem dla różnych dziedzin technologii. W drodze powrotnej podziwialiśmy roślinność wąwozu Chłapowskiego, którym doszliśmy do morza a dalej wzdłuż linii brzegowej wróciliśmy do naszego ośrodka. Kolejnym punktem  naszego programu było zwiedzenie Ocean Parku w Władysławowie. Atrakcją tego miejsca są makiety naturalnych wielkości zwierząt morskich. Uczniowie spacerowali obok wielorybów, rekinów, orek. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o ich podwodnym życiu. Mogły rozmawiać na żywo z animowaną postacią wielorybka ,uczestniczyć w podróży w Wirtualną rzeczywistość. Zwiedziły ekspozycję ryb rzeźbionych z drewna, podziwiały żywe rekiny, wodospad.

Zakończeniem tego dnia było zwiedzenie Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze. Można tu było zobaczyć  znanych i lubianych ludzi polityki, piosenkarzy, aktorów czy też członków rodziny królewskiej. Wśród nich byli np. Barack Obama, Wladimir Putin, Ronaldo, Messi, Angelina Jolie i Brad Pitt, Will Smith, Micheal Jackson, Leonardo Di Caprio czy Matka Teresa z Kalkuty. Uzupełnieniem wystawy były  figury z bajek np. smerfy czy bohaterowie epoki lodowcowej.

Kolejnym punktem naszego pobytu było zwiedzenie Osady Średniowiecznej w Sławutowie . Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy na temat życia dawnych Słowian. Uczniowie mogli zobaczyć przy pracy garncarza, tkaczki, piekarza, zielarza, rymarza. Poznali ich narzędzia i przedmioty codziennego użytku. W trakcie pobytu oprócz zdobycia dużej ilości wiedzy uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich, zdobnictwa na skórze oraz warsztatach kulinarnych, gdzie piekliśmy podpłomyki. Na zakończenie  zapoznano nas z różnymi zabawami, przy których wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Nasz cały pobyt to nie tylko wycieczki. Oprócz tego w czasie Zielonej Szkoły odbyło się wiele spacerów  m.in.: do Wąwozu "Lisi Jar", do latarni morskiej na Rozewiu a w drodze powrotnej plażą z Rozewia do Jastrzębiej Góry i „Gwiazdy Północy". Dodatkowo uczniowie mogli korzystać z basenu. Uczestniczyli w różnych grach i zabawach sportowych, konkursach plastycznych, warsztatach ze zdobienia kamieni techniką de kupaż prowadzonych przez p. Kazimierę Piwko. Oprócz tego zostały przeprowadzone turnieje badingtona  oraz dwójek siatkarskich. Na zakończenie naszego pobytu zorganizowano super dyskotekę.

 Wszystkie zaplanowane punkty naszego programu udało się zrealizować dzięki ładnej i ciepłej pogodzieoraz życzliwości i wsparciu Ośrodka „ Meduza”.

Zabraliśmy bardzo dużo wspaniałych wrażeń , które pozostaną na długo w naszej pamięci.