4.jpg
Janusz

Janusz

W dniu 10 czerwca została przeprowadzona akcja „Posadź swoje drzewko”.                       

Nasza  szkoła uczestniczy w akcji po raz szósty. Kontynuując zagospodarowanie terenu wokół szkoły posadziliśmy 74 sztuki roślin powiększając klomby i uzupełniając pojedyncze nasadzenia. W pracę zostali zaangażowani uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły. Wyzwanie jakie podjęliśmy pozwoliło  stworzyć zalążek arboretum na naszym terenie. Dzieci uczęszczające do naszej szkoły zyskały możliwość odbywania lekcji  na łonie natury w pobliżu budynku szkoły, co podniosło niewątpliwie walory estetyczne oraz edukacyjne naszej placówki.Dofinansowanie nasadzeń otrzymaliśmy80% wartości zakupionego materiału ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, 20 % pokryliśmy ze środków własnych.

Cieszymy się, że teren wokół szkoły z roku na rok pięknieje.

W dniu 5 czerwca 2017r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”. Konkurs adresowany był dla uczniów kl. IV – VI. W konkursie udział  wzięło 6 uczniów:

1. Dagmara Brzezina

2. Kinga Bugajska

3. Oliwia Jankowska

4. Oliwia Wilk

5. Małgorzata Kędryk

6. Maria Kędryk

 

A oto wyniki:

 

„Mistrz Ortografii” – Kinga Bugajska  (kl. VI)

„Vice – Mistrz Ortografii” – Oliwia Wilk  (kl. VI)

 

                       Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

 

 

A.   Widera

W maju 2017r. wzięliśmy udział w Gminnym Konkursie „Mój świat bez przemocy” w Bieżeniu. Prace na konkurs napisały uczennice klasy VI:

Dagmara Brzezina i Kinga Bugajska.

 

A oto wyniki:

 

Kinga Bugajska – Wyróżnienie

 

Uczestniczkom konkursu gratulujemy!!!

 

 

                                                                                                       A. Widera

 

Dnia 3 czerwca w naszej pięknej miejscowości odbył się w tym roku I Rodzinny Festyn Sołecki pod patronatem Burmistrz Blachowni. Organizatorami tej imprezy byli: Sołtys i rada sołecka, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Cisie, Publiczna Szkoła Podstawowa, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna w Cisiu oraz Miejski Dom Kultury w Blachowni.
Uczniowie wraz z wychowawcami na ten dzień przygotowali występy artystyczne z okazji Dnia Mamy i Taty. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I- III wystąpili w repertuarze słowno- muzycznym, recytowali piękne wierszyki i śpiewali piosenki.
Uczniowie klas IV- VI wystawili bajkę pt. „ Smerfy”. Przez jakiś czas na scenie zrobiło się nam niebiesko i smerfnie. Nasi aktorzy przenieśli wszystkich w zaczarowany, bajkowy czas. Ponadto odbyły się występy wokalne naszych uczennic: Nataszy Hadrian (kl. III), Marysi Kędryk (kl. V). Po występach dziewczynek na scenie pojawił się nasz słynny magik – Błażej Zawadzki (uczeń kl. VI), który zaprezentował nam wiele ciekawych magicznych sztuczek. Wszyscy występujący uczniowie pokazali jak dobrymi są aktorami i wokalistami.                            

Owacjom i oklaskom ze strony publiczności nie było końca. A łzy szczęścia i dumy w oczach rodziców były największym podziękowaniem dla swoich pociech.
W dalszej części naszego festynu odbył się  występ zespołu  ludowego „Blachowianki”, podczas którego można było wspólnie pośpiewać i zatańczyć. Atrakcjami, z których mogliśmy korzystać był: zamek dmuchany, wizyta u pszczelarza, przejażdżka bryczką, motorem, malowanie twarzy, które zapewniły panie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Blachowni. Uczestnicy festynu mogli również skorzystać z przygotowanych przez Miejski Dom Kultury w Blachowni różnych zabaw i konkurencji sportowych.              

Oprócz tego odbyły się pokazy strażackie - OSP w Cisiu. Można było również zobaczyć od wewnątrz samochód ratowniczy Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie i zadać nurtujące pytania ratownikom medycznym, którzy bardzo chętnie odpowiadali na wszelkie pytania.
W tym dniu nie zabrakło również pysznych, gorących kiełbasek z grilla. Smacznych  kanapek i szaszłyków dostarczyły nam panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Cisiu.                                       

Dużą popularnością cieszyła się również w tym dniu wata cukrowa, zwłaszcza wśród najmłodszych.
Zwieńczeniem tego dnia była  zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki didżeja Pawła w blasku księżyca.
                                                                                                          

Beata Kowalczyk
                                                                                                           Agnieszka Widera

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka to święto wyjątkowe, bo obchodzą je i małe i duże dzieci.                                          

Rodzice i dziadkowie zapewniają pociechom różne niespodzianki i rozrywki. Nasza szkoła również zapewniła w tym dniu wszystkim  dzieciom jak najwięcej zabawy i rozrywek.
W tym roku dzień ten rozpoczęliśmy od akcji „ Jak nie czytam, jak czytam!”.                                 

Wszyscy przynieśliśmy nasze ulubione, chętnie czytane książki. Czytanie odbyło się w plenerze, na kocykach w promieniach słonecznych.                                                              

Dzieci wspólnie z wychowawcami czytały wybrane fragmenty książek, opowiadały o nich i zachęcały się wzajemnie do czytania różnych gatunków literatury dziecięcej i młodzieżowej. W tym samym czasie najmłodsi słuchali czytania książeczek przez panią Dorotę Muchę. Po czytaniu dla ochłody zjedliśmy przepyszne lody. Kolejnym punktem tego dnia było otwarcie nowej części placu zabaw, który to powstał z inicjatywy Budżetu Obywatelskiego. Na uroczystość przybyła  między innymi p. Burmistrz Sylwia Szymańska oraz wielu zaproszonych gości. Wszyscy uczniowie szkoły oraz dzieci z przedszkola wraz z wychowawcami na tą okoliczność przygotowali  krótką część artystyczną, po której nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Dzieci otrzymały od p. Burmistrz różne zabawki i akcesoria do zabaw oraz zostały obdarowane słodkościami przez zaproszonych gości. Po tak wielu niespodziankach mogły wyruszyć i wypróbować nowy sprzęt. W tym dniu starsi uczniowie stanęli do rozrywek w piłkę nożną i siatkówkę.  Młodsi grali w ringo, piłkę plażową, bawili się w chowanego, grali w berka, rysowali na chodniku i przede wszystkim dobrze się bawili. Humory wszystkim dopisywały.                                            

Rada Rodziców w tym dniu przygotowała dla wszystkich dzieci poczęstunek w postaci grilla.

                                                                                                                Beata Kowalczyk
                                                                                                      Agnieszka Widera

 

 

 

 

 

W załączniku znajdą Państwo list Minister Edukacji Narodowej p. Anny Zalewskiej - zachęcamy do lektury!

18 maja 2017r. uczniowie klasy I uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach programu „Porcja Pozytywnej Energii” marki Cripsy Natural. Celem tego programu jest edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych opartych na spożywaniu warzyw i owoców. Podczas zajęć wykorzystaliśmy materiały dydaktyczne przesłane nam przez organizatorów, m.in. dzieci grały w memory owocowo-warzywne oraz wybierały na kartach pracy zdrowe i niezdrowe produkty. Upominkiem dla uczniów była książeczka pt. „Sen prawdziwy…historia o dobrych i złych nawykach…”. Mieliśmy też okazję do degustacji jabłkowych cripsów. Dodatkowo, aby przekształcić zdobytą wiedzę w praktykę uczniowie samodzielnie przygotowali pyszne owocowe szaszłyczki. Pierwszoklasiści wykonali też prace na konkurs plastyczny pt. „Warzywa i owoce-spożywam codziennie”.  Teraz trzymamy kciuki za powodzenie w konkursie.

Monika Stępień

 

 

 

 

 

Dzieci serdecznie przywitali Panowie Strażacy, którzy chętnie oprowadzili i zapoznali naszych małych podopiecznych ze swoją pracą.

Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania, narzędzi, sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Kolejną atrakcją była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu, usłyszenie syren, zobaczenie sprzętu i zapoznanie z jego przeznaczeniem, przebywanie w wozie strażackim.

Praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów. Obecnie strażackie samochody ratownicze wyjeżdżają do wszystkich tragicznych zdarzeń: wypadków drogowych, powodzi, katastrof. Aby ich praca była bezpieczna są wyposażani w nowoczesny sprzęt, który z chęcią nam pokazali a nawet pozwolili usiąść na chwilkę każdemu dziecku, dzięki czemu każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak.

Na zakończenie wizyty, dzieci podziękowały i podarowały strażakom laurkę , a Strażacy poczęstowali dzieci słodkościami i odwieźli wszystkich samochodami do szkoły.

Dziękujemy serdecznie za okazaną nam życzliwość i życzymy Wszystkiego dobrego.

 

 

Beata Kowalczyk