Magdalena Ogłaza

Magdalena Ogłaza

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów, 10 stycznia 2020r, odbyło się spotkanie z reprezentantami Posterunku Policji w Blachowni na temat „Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”. Policjanci przypomnieli o różnych zagrożeniach czyhających w trakcie ferii zimowych. Szczególnie skupili się na omówieniu z uczniami zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Informowano dzieci także o tym, że nie wolno przyjmować od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalać się z obcym z miejsca zabaw czy wsiadać do pojazdów kierowanych przez nieznajomych. Zwrócono także szczególną uwagę na rozsądne korzystanie z mediów społecznościowych, aby przez przypadek nie zdradzić faktu pozostawienia pustego domu w czasie feryjnego wyjazdu, co może okazać się zachętą dla włamywaczy. Przestrzegano także przed wszystkimi rodzajami używek: alkoholem, papierosami czy dopalaczami. Wszystkim naszym wychowankom życzymy aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.

 

W dniu 6 stycznia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Cisu  zaprezentowali dla społeczności lokalnej Cisia przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „ Maleńka przyszła Miłość” . Przedstawienie to miało szczególny charakter ze względu na miejsce wystawienia oraz czas. Dzieci kolejny raz pięknie odegrały swoje role, zaśpiewały kolędy oraz zaprezentowały wiersze. Całe przedstawienie nagrodzone zostało dużymi brawami. Duże podziękowania należą się p. dyr. Anicie Walczak,  ks. Krzysztofowi Krulikowi – pomysłodawcy całego przedstawienia , p. Robertowi Ledwoniowi- za przygotowanie  uczniów i podkładów kolęd  oraz p. Annie Langner za pomoc w przygotowaniach dzieci.

Beata Kowalczyk

 

 

 

Święta Bożego Narodzenia to święta na które wszyscy czekamy z utęsknieniem, do których przygotowujemy się długo i starannie. W naszej szkole, już od wielu lat bardzo starannie przygotowujemy się do tych świąt. W każdej klasie ubrana jest piękna choinka, wykonane są ozdoby, dekoracje ,gazetki czy prace plastyczne dzieci. W dniu 20 grudnia obchodziliśmy naszą szkolną bożonarodzeniową uroczystość. Każda klasa
z wychowawcą przygotowała wigilijny stół. Dzieci kultywowały tradycje poprzez np.  dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń czy śpiewanie kolęd. Po klasowych wigiliach udaliśmy się na przedstawienie w wykonaniu naszych szkolnych artystów. W tym roku dzieci zaprezentowały inscenizację pt.„ Maleńka przyszła Miłość”, którego pomysłodawcą był ksiądz Krzysztof Krulik. Przedstawienie to pokazywało kilka scenek
z życia współczesnych rodzin i ich zachowań w czasie przygotowań do Bożego Narodzenia. Całość uświetniły piękne kolędy i pastorałki oraz wiersze. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, rodzice, dziadkowie oraz wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Dzieci pięknie odegrały przydzielone  role. Na zakończenie  wszyscy zebrani wykonali wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Serdeczne podziękowania należą się 

ks. Krzysztofowi Krulikowi, p. Robertowi Ledwoniowi , p. Annie Langner.

Beata Kowalczyk

 

 

 

Uczniowie klasy trzeciej przystąpili do jesiennego etapu konkursu pod hasłem ” Zdrowo jem, więcej wiem”. W  ramach konkursu przeprowadzili ciekawe zajęcia na temat: „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Celem było zapoznanie dzieci z różnorodnością warzyw i owoców, ich przeznaczeniem, smakiem, wyglądem, kolorami i rodzajami witamin jakie zawierają. Jednym z zadań było spisanie jak największej ilości znanych owoców lub warzyw. Dzieci  podzielone w dwóch zespołach bardzo ochoczo i rzetelnie podeszły do zadania. Można powiedzieć, że uczniowie posiadają duży zakres wiadomości na ten temat .Oprócz tego na zakończenie lekcji wszyscy mogliśmy poprzez degustację posmakować  zgromadzone owoce i warzywa. I jak mówi hasło było smacznie, zdrowo i kolorowo.

 

Beata Kowalczyk

 

 

W dniu 6 grudnia 2019r. uczniów klasy trzeciej odwiedził wyczekiwany gość- Mikołaj. Samo pojawienie się tej niezwykłej postaci , wywołuje u dzieci wielką radość i duży uśmiech na twarzach. Uczniowie klasy też bardzo oczekiwali i wyglądali od samego rana na niezwykłego gościa. Zastanawiali się jakie prezenty im przyniesie. Pomysłów co do tego było dużo. Na spotkanie udaliśmy się do sali świetlicowej, gdzie specjalnie na tę okazję zostało przygotowane miejsce. Po spotkaniu wróciliśmy w świetnych humorach do swojej klasy, gdzie szybko zostały rozpakowane prezenty i każdy ruszył do  zabawy.

Beata Kowalczyk

 

W dniu 16 grudnia 2019r. dla uczniów klas I – III odbyły się ciekawe zajęcia z udziałem  psów kynoterapeutycznych o imionach Szoszo i Ewan. Ciekawostką jest ,że oba psy na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie. Celem zajęć było zapoznanie
z potrzebami zwierząt, sposobem porozumiewania się i
  sygnalizowania ich potrzeb oraz ich nastroju.

Prowadząca te zajęcia p. Adrianna Plaszczyk w ciekawy sposób przedstawiała różne umiejętności swoich podopiecznych. Dzieci  mogły przełamać swoje opory w stosunku do bliskiego kontaktu z psem. Oprócz tego poznały informację na temat emocji ludzi i psów, zasady bezpiecznego zachowania się w obecności psów. Dodatkowym atutem tych zajęć była możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.
Na zakończenie przećwiczyły pozycję obronną w razie ataku obcego psa.

Beata Kowalczyk

 

 

 

 

Obchody Święta Niepodległości na terenie naszej szkoły rozpoczęły się 8 listopada o godz. 11.11, kiedy to wszyscy odśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „SZKOŁA DO HYMNU”. Dalsza część obchodów zaplanowana została na godz. 16, kiedy to uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, zakończony projekcją filmu animowanego „Historia Polski w 8 minut”. Następnie odbył się „Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej”, w którym dwie nasze uczennice zostały laureatkami: Natasza Hadrian zdobyła I miejsce w kategorii klas IV – VI, a Wiktoria Hadrian – II miejsce w kategorii klas VII – VIII – serdecznie gratulujemy!!!! W trakcie obrad jury wystąpili uczniowie klas I – III w przepięknym tańcu z biało-czerwonymi szarfami do muzyki z filmu historycznego „Czas honoru”. Imprezami towarzyszącymi był szkolny konkurs plastyczny oraz wystawa zdjęć, dokumentów i wspomnień utrwalonych na papierze, zbieranych w ramach projektu patriotycznego „Cisie – nasza mała ojczyzna”. Dodatkowo można było wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne oraz posilić się przepyszną grochówką!!! Niewątpliwie dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.